Що потрібно знати про ВІЛ/СНІД
ВІЛ та СНІД є однією з глобальних проблем сучасності. Панацеї від цієї біди у людства поки що немає.
Профілактичні заходи для дітей та підлітків є такими ж як і для дорослих. Головним інструментом профілактики є всебічні знання про хворобу, шляхи інфікування та чинники, що сприяють цьому.
ВІЛ – це вірус імунодефіциту людини, він вражає різні клітини організму, в першу чергу – імунну систему. ВІЛ-інфікована людина, це та, в організм якої цей вірус потрапив.
СНІД – це синдром набутого імунодефіциту, а саме кінцева стадія ВІЛ-інфекції. Від зараження ВІЛ до розвитку СНІДу може пройти не один рік і навіть роки, все залежить від способу життя інфікованого, його харчування, стану здоров’я, навколишнього середовища тощо.
Як передається вірус ВІЛ
При статевих стосунках з ВІЛ-інфікованою особою:
- коли через слизову оболонку статевих органів, прямої кишки чи ротової порожнини вірус проникає в організм статевого партнера;
Через кров:
- при використанні спільних шприців та голок для внутрішньовенного введення наркотичних речовин, а також забрудненим кров’ю, нестерильним медичним інструментом; нестерильними інструментами для татуювання, манікюру чи педикюру; якщо людина користувалася спільно з ВІЛ-інфікованим предметами особистої гігієни (бритви, манікюрні прилади, зубні щітки).
Дитині від ВІЛ-інфікованої матері: інфікування відбувається під час вагітності, пологів чи при годуванні грудним молоком.
ВІЛ не передається:
- при звичайних побутових контактах з людьми; через рукостискання та обійми;
- через поцілунок – для передачі вірусу необхідна наявність у кожного з партнерів відкритої рани, що кровоточить, у ротовій порожнині;
- через повітря, при спільному користуванні меблями, телефонною слухавкою тощо. Вірус швидко втрачає життєздатність під впливом факторів навколишнього середовища – ультрафіолету, високої температури тощо;
- через укуси комах. В організмі комахи вірус розмножуватись не здатний.
Недостатньо вірусу для його передачі в слині, в сльозовій рідині, в потовиділеннях, сечі, калі. Тому ВІЛ не передається при спільному користуванні ванною та туалетом, столовими приборами та посудом.
Таким чином, маючи відповідні знання, з’являється можливість захистити себе, зменшити ризикиінфікування ВІЛ.